Zespół

Elżbieta Hryniewicz-Lach

[kierownik projektu, specjalista z zakresu prawa polskiego]

habilitowany doktor nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Prawa Karnego, na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska), adwokat. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na: różnych aspektach reakcji na przestępstwo, wpływie skazania na osoby trzecie i statusie ofiary w prawie karnym. Autorka publikacji z zakresu prawa karnego w języku polskim, angielskim i niemieckim. Uczestniczka międzynarodowych projektów badawczych z zakresu prawa karnego i wiktymologii.

Szymon Chorodeński

[młody badacz]

absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, student piątego roku prawa na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska), uczestnik seminarium dyplomowego z prawa karnego materialnego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień winy, przypisania skutku oraz wpływu rewolucji technologicznej na prawo karne.

José-Luis de la Cuesta-Arzamendi

[specjalista z zakresu prawa hiszpańskiego]

profesor i doktor nauk prawnych, doktor honoris causa mult. Uzyskał w 1977 r. dyplom z zakresu prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kraju Basków w San Sebastián (Hiszpania), w 1979 r. dyplom z zakresu kryminologii w Instytucie Kryminologii Uniwersytetu Complutense w Madrycie (Hiszpania), a w 1981 r. stopień doktora prawa na UPV-EHU. Profesor prawa karnego oraz dyrektor Baskijskiego Instytutu Kryminologii (IVAC-KREI) Uniwersytetu Kraju Basków (Spain). Honorowy Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego. W 2009 roku otrzymał nagrodę Euskadi w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ehu.es/joseluis.delacuesta

Anna Demenko

[koordynator badań]

doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska) i Wydziału Prawa Rheinische-Friedrich-Wilhelms-Universität w Bonn (Niemcy). Adiunkt w Zakładzie Prawa Karnego na Wydziale Prawa UAM, gdzie wykłada prawo karne i europejskie prawo karne. Członek Europejskiego Stowarzyszenia Adwokatów. Prowadzi indywidualną praktykę prawniczą. W swoich badaniach koncentruje się na relacji między prawem karnym a prawami podstawowymi oraz ponadnarodowym prawem karnym.

Michał Gałęski

[koordynator badań]

doktor nauk prawnych, adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, adwokat reprezentujący klientów we wszelkiego rodzaju sprawach z zakresu „white-collar crime”. Główne obszary jego zainteresowań naukowych to teoretyczne i dogmatyczne kwestie bezprawności i obiektywnego przypisania. (Współ)autor artykułów i monografii z zakresu prawa karnego, m.in. komentarza do polskiego kodeksu karnego.

Tomáš Gřivna

[specjalista z zakresu prawa czeskiego]

prof. JUDr. dr hab., kierownik Katedry Prawa Karnego Wydziału Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze (Czechy), w 2021 r. powołany na stanowisko profesora prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki przez Prezydenta Republiki Czeskiej. Zajmuje się prawem karnym jako adwokat i wspólnik kancelarii adwokackiej. Zaangażowany w prace legislacyjne, od 2011 roku jako Przewodniczący Komisji Prawa Karnego Rady Legislacyjnej Rządu Republiki Czech.

Momiana Guneva

[specjalista z zakresu prawa bułgarskiego]

profesor i doktor nauk prawnych. Kształciła się w zakresie nauk karnych i penitencjarnych w najbardziej prestiżowych instytutach w Europie. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na nowych rodzajach przestępczości, jak zorganizowana przestępczość gospodarcza i przestępczość internetowa. Członek Komisji Ułaskawienia w administracji Prezydenta Republiki Bułgarskiej. Ekspert-konsultant w bułgarskim Trybunale Konstytucyjnym i przy Prokuratorze Generalnym.

Katarzyna Holik

[młody badacz]

doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska). Aplikantka adwokacka w Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe obejmują prawo karne materialne i procesowe, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki legalności stosowania instrumentów prawa karnego oraz jego ograniczeń w świetle praw i wolności jednostki.

Miklós Hollán

[specjalista z zakresu prawa węgierskiego]

Profesor nadzwyczajny na Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej i pracownik naukowy w Instytucie Studiów Prawnych Centrum Nauk Społecznych w Budapeszcie [Węgry]. Ukończył prawo na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie w 1999 r., a stopień doktora nauk prawnych uzyskał na Uniwersytecie w Szeged w 2007 r. (na podstawie rozprawy doktorskiej na temat konfiskaty). Główne obszary jego badań obejmują: handel ludźmi, kryminalizację korupcji oraz konstytucyjne aspekty prawa karnego.

Piotr Karlik

[koordynator badań]

adiunkt w Zakładzie Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska). Autor kilkudziesięciu publikacji z szeroko rozumianego prawa karnego, w tym także podręczników akademickich. Wykładowca podyplomowego studium ‘Menedżer systemu zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów (whistleblowing)’ na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu; wykładowca Collegium Polonicum w Słubicach. Aktywny zawodowo adwokat, członek sądu dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.

Michael Kilchling

[specjalista w zakresie prawa niemieckiego]

doktor nauk prawnych, doktor honoris causa Uniwersytetu w Peczu (Węgry), pracownik naukowy Departamentu Prawa Publicznego Instytutu Maxa Plancka ds. Badań nad Przestępczością, Bezpieczeństwem i Prawem we Freiburgu, wykładowca na Uniwersytecie we Fryburgu (Niemcy). Członek kilku międzynarodowych grup eksperckich m.in. przy Komisji Europejskiej, DG Justice and Home Affairs, Rady Europy i Międzynarodowym Fundusz Walutowym w Waszyngtonie. Więcej informacji na www.csl.mpg.de/en/people/michael-kilchling/

Magdalena Kowalewska-Łukuć

[koordynator badań]

doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego (Polska ). W 2011 r. uzyskała dyplom magistra psychologii oraz dyplom magistra prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska). W 2014 r. obroniła na Wydziale Prawa i Administracji UAM rozprawę doktorską nt. Zamiar ewentualny w świetle psychologii. (Współ)autorka trzech monografii, współautorka podręcznika do prawa karnego, autorka kilkudziesięciu artykułów i rozdziałów w monografiach naukowych z zakresu prawa karnego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim na prawie karnym materialnym ze szczególnym uwzględnieniem nauki o przestępstwie.

Raimo (O. K.) Lahti

[specjalista z zakresu prawa fińskiego]

(ur. 1946), emerytowany (od 2014 roku) profesor prawa karnego na Uniwersytecie w Helsinkach (Finlandia). Uzyskał tytuł LLM (1966), LL.Lic. (1967), M.Soc.Sc. (1971) i LL.D. (1974) na Uniwersytecie w Helsinkach. Profesor zwyczajny w zakresie prawa karnego na Uniwersytecie w Turku (1976-79) i na Uniwersytecie w Helsinkach (1979-2014). Został wybrany na sędziego ad litem Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ) na lata 2005-09. Członek grupy zadaniowej ds. reformy fińskiego kodeksu karnego w latach 1980-99. Więcej informacji na https://researchportal.helsinki.fi/en/persons/raimo-lahti.

Anna Maria Maugeri

[specialista z zakresu prawa włoskiego]

Profesor zwyczajny prawa karnego na wydziale „Giurisprudenza” Uniwersytetu w Katanii (Włochy) oraz koordynator Szkoły Doktorskiej z zakresu nauk prawnych na tym samym wydziale. Członek wielu grup badawczych i eksperckich o charakterze międzynarodowym, członek Komisji Studiów przy włoskim Ministerstwie Sprawiedliwości. Członek Komitetu Naukowego ISISC (Int. Inst. of Higher Studies in Crrim. Sciences) oraz członek założyciel „Centrum Europejskiego Prawa Karnego” w Katanii. Jej zainteresowania badawcze obejmują głównie systemy sankcji i przestępczość zorganizowaną. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu prawa włoskiego, europejskiego i międzynarodowego.

Dan Moroşan

[specjalista z zakresu prawa rumuńskiego]

doktorant i wykładowca prawa karnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Babeş-Bolyai (Rumunia). Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na europejskim i krajowym prawie karnym (zwłaszcza problematyce konfiskaty rozszerzonej). Ukończył program LLM w zakresie prawa międzynarodowego i europejskiego na Uniwersytecie w Maastricht oraz studia podyplomowe na McGill University i University of British Columbia. Autor artykułów w prestiżowych czasopismach prawniczych, uczestnik konferencji krajowych i międzynarodowych. Obecnie pracuje dla rządu rumuńskiego w zakresie zarządzania funduszami UE i zwalczania przestępstw finansowych.

Daniel Nitu

[specjalista z zakresu prawa rumuńskiego]

profesor nadzwyczajny europejskiego prawa karnego i prawa karnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce (Rumunia). Kierownik Katedry Prawa Karnego i członek Izby Adwokackiej w Klużu-Napoce, zaangażowany w przygotowywanie projektów nowego prawa karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Członek komisji egzaminacyjnych ds. awansowania sędziów w Izbie Karnej rumuńskiego Sądu Najwyższego oraz dopuszczenia do zawodu sędziego. Wykłada w Krajowym Instytucie Sądownictwa i Krajowym Instytucie Kształcenia Prawników. Jest punktem kontaktowym dla Rumunii, w ramach ECLAN i członkiem kilku międzynarodowych projektów badawczych.

Anna Pingen

[specialista z zakresu prawa francuskiego]

Doktor nauk prawnych, ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Tuluzie (Francja). W 2021 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych (dr iur.) na Wydziale Prawa Uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim (Niemcy), pod kierunkiem prof. Ulricha Siebera. Obecnie jest pracownikiem w Instytucie Badania Przestępczości, Bezpieczeństwa i Prawa im. Maxa Plancka we Fryburgu Bryzgowijskim oraz uczestniczy w projekcie „Postrzeganie antysemityzmu przez pryzmat prawa: wysokie oczekiwania czy niejasności?” w Katedrze Prawa Publicznego i Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu w Giessen. Zajmuje się teorią prawa karnego, prawem porównawczym, problematyką podżegania i mowy nienawiści.

Anna Sakellaraki

[specjalista z zakresu prawa greckiego]

ukończyła studia prawnicze na Narodowym i Kapodistrias University w Atenach (Grecja) oraz podyplomowe studia prawnicze „Prawo niemieckie i europejskie oraz praktyka prawnicza” na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (LL.M.). Członek Izby Adwokackiej w Atenach oraz beneficjentka Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego (IPS) Parlamentu Republiki Federalnej Niemiec. Obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie pod kierunkiem prof. dr Martina Hegera oraz pracownikiem naukowym w DFG-Graduate College „Dynamic Integration” (DynamInt). Jej projekt badawczy obejmuje zagadnienie konfiskaty w Europie w perspektywie porównawczej. Jej główne zainteresowania naukowe to: europejskie prawo karne, konfiskata, przestępczość białych kołnierzyków, prawo karne porównawcze, teoria prawa karnego.

Lucija Sokanović

[specjalista z zakresu prawa chorwackiego]

adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu w Splicie (Chorwacja). Doradca prawny w Sądzie Gospodarczym w Splicie. Wykłada prawo karne, prawo karne gospodarcze, prawo karne sportowe oraz międzynarodowe prawo karne, a także publikuje artykuły z tych dziedzin jako (współ)autor. Kształciła się w Max Planck Institute for Foreign and International Criminal Law we Freiburgu Bryzgowijskim, Freie Universität w Berlinie, International Institute of Higher Studies in Criminal Sciences w Syracuzach i The Royal Netherlands Academy of Arts and Science w Amsterdamie.

Kathrin Stiebellehner

[specjalista z zakresu prawa austriackiego]

Mmag. Doktor nauk prawnych, badacz i wykładowca w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linz (Austria). Jej zainteresowania naukowe, publikacje i prelekcje obejmują prawo karne, postępowanie karne i kryminologię. Specjalizuje się w szczególności w zagadnieniach związanych z sankcjami karnymi, w szczególności majątkowymi oraz reakcją na czyny zabronione osób chorych psychicznie, a także z przestępczością nieletnich – jest współzałożycielką organizacji non-profit ‘Verein jung’, będącej interdyscyplinarną platformą prawnego i społecznego wsparcia młodzieży.

André Klip

[specjalista z zakresu prawa holenderskiego]

[specjalista z zakresu prawa holenderskiego]
profesor prawa karnego, postępowania karnego i transnarodowych aspektów prawa karnego na
Uniwersytecie w Maastricht. Członek Królewskiej Holenderskiej Akademii Sztuki i Nauki oraz sędzia w
Sądzie Apelacyjnym ‘s-Hertogenbosch (wydział karny) w Holandii. Członek Rady Dyrektorów oraz
Komitetu Naukowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego. Założyciel i redaktor
Annotated Leading Cases of International Criminal Tribunals (70 tomów od 1999 r.) oraz autor
monografii European Criminal Law. An integrative Approach (Intersentia Cambridge, 4th edition
2021).

Jacek Stanisławski

[młody badacz]

Student czwartego roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego,
przewodniczący Koła Naukowego Prawa Karnego UŁ, aktywny uczestnik kilku ogólnopolskich
konferencji naukowych. Do jego zainteresowań naukowych należy przede wszystkim prawo karne
materialne ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z obroną konieczną oraz
populizmem penalnym.

Jan Minksztym

[młody badacz]

Student czwartego roku Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i
Społecznych – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestnik seminarium magisterskiego
z prawa konstytucyjnego. Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia z zakresu
międzynarodowej ochrony praw człowieka ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa
Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sandra Oliveira e Silva

[specjalista w zakresie prawa portugalskiego]

Profesor na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Porto (Portugalia), doktor nauk prawnych. Członek założyciel SPC – Portugalskiego Towarzystwa Kryminologicznego, koordynator i badacz w CIJ – Centrum Badań Prawnych. Członek AIDP – International Association of Penal Law (od 2019) oraz członek European Criminal Bar Association (od 2019). Autorka artykułów i monografii z zakresu prawa karnego i postępowania karnego. Uczestniczka międzynarodowych projektów badawczych i grup eksperckich. Jej główne obszary badawcze to europejskie prawo karne i postępowanie karne, problematyka dowodów w sprawach karnych i prawa do obrony.

Strona CIJ: https://cije.up.pt/en/client/skins/geral.php?id=451

Gaetano Ancona

[doktorant, badacz wspierający]

Absolwent prawa na Uniwersytecie w Trydencie (Włochy) i studiów podyplomowych w zakresie prawa karnego UE na Uniwersytecie w Luksemburgu. Doktorant prof. André Klipa na Uniwersytecie w Maastricht (Holandia). Kierownik projektu finansowanego ze środków UE Mutual Recognition 2.0, w ramach którego badane są możliwe przeszkody w spójnym i integrującym stosowaniu instrumentów wzajemnego uznawania do celów ścigania i wykonywania postępowań oraz przyczyny powstawania takich przeszkód. Jego główne zainteresowania badawcze obejmują europejskie prawo karne, konfiskatę mienia, porównawcze prawo i postępowanie karne.